POVIJEST UDRUGE

UDRUGA POMORSKIH STROJARA – SPLIT

91 godina od osnivanja

Udruga pomorskih strojara u Splitu utemeljena je 1933. godine. Ove godine slavimo 91 godina od prvog osnutka naše Udruge. Sredinom tridesetih godina prošlog stoljeća  tada već brojni pomorski strojari u Splitu osjetili su potrebu za udruživanjem, pa su već 1933. godine osnovali svoju Udrugu, koje se nazivala “Udruženje časnika stroja trgovačke mornarice Jugoslavije – Split”. Udruga je uspješno djelovalo sve do 1941. godine, štiteći interese i dignitet struke, te su između ostaloga tiskali i svoj glasnik. Međutim, ratna zbivanja i okupacija prekinula su njihov plodonosan rad.

Nakon II. svjetskog rata prošlo je dosta vremena nego li su se pomorski strojari ponovno stali udruživati. Inicijativa je potekla iz Rijeke, luke u kojoj su bila sjedišta svih većih pomorskih tvrtki odakle se upravljalo svim pomorskim aktivnostima. Većina pomorskih strojara iz Splita bila je zaposlena u riječkim tvrtkama , bilo kao pomorci na brodovima, bilo u upravama tih tvrtki i drugih pomorskih ustanova. Tako nekolicina entuzijasta dana 25. studenog 1966. godine osniva “Udruženje pomorskih strojara S.R.H. Rijeka”. Ta udruga pomorskih strojara brzo razvija svoje djelovanje, nalazeći se u centru pomorskih zbivanja u nas. Oni postupno osjete potrebu osnivanja svojih podružnica u svim većim pomorskim središtima na Jadranu. Uvidjevši potrebu, a uz pomoć kolega iz Rijeke, u Splitu inženjer Žarko Šošo okuplja grupu pomorskih strojara, koja osniva Inicijalni odbor za osnivanje splitske podružnice u sastavu: Žarko Šošo – predsjednik odbora, zatim članovi: Pavo Babarović, Dražen Ljubetić, Oskar Magazinović, Mate Sabljć, Petar Trumbić i Nikola Vukša, sve pomorski strojari I. kl. Ovaj odbor organizira Osnivačku skupštinu i tako je dana 19. ožujka 1969. godine u Splitu osnovana prva podružnica “Udruženje pomorskih strojara S.R.H. Rijeka”. Skupštini je prisustvovalo 27 pomorskih strojara, koji su za tajnika je izabrali Davora Razmilića, dipl. ing., pom. str. I. kl., te Upravni odbor od 7 članova. Dana 1. travnja 1969. godine djelovanje podružnice odobreno je od strane SUP-a Split. Podružnica uspješno djeluje sve do 19. srpnja 1975. godine kada nastaje transformacija udruženja u Rijeci. Kako je krovna Udruga iz Rijeke osnovala svoje podružnice u Sloveniji i Crnoj Gori, ona prerasta u ” Udruženje pomorskih strojara SFRJ – Rijeka”. Tu transformaciju prate i sve podružnice, te se one osamostaljuju.

Slijedom tih događaja, dana 10. ožujka 1976. godine u Lučkoj kapetaniji u Splitu sastalo se 16 pomorskih strojara i to: N. Dadić, A. Barčot, F. Dropulić, M. Duilo, A. Čulić, M. Grgić, L. Kromić, A. Kurtović, M. Kvarantan, B. Ozretić, M. Pašić, A. Pažanin, I. Pažanin, A. Pleština, i D. Razmilić. Odbor je imao zadatak pripremiti održavanje Osnivačke skupštine. Dana 26. travnja 1976. godine u velikoj dvorani Jadroslobodne – Split, osniva se “Udruženje pomorskih strojara – Split”. Na Osnivačkoj skupštini bila su prisutna 33 pomorska strojara.  Na čelo te Udruge, kao predsjednik je izabran Nikola Dadić, ing., pom. str. I. kl., koji je inače i ranije bio sudionik u svim zbivanjima i aktivnostima oko osnivanja ovih organizacija. Za doživotnog počasnog predsjednika je izabran Petar Šakić, a za tajnika  Martin Pogorelić. U Izvršni odbor izabrani su: M. Duilo, D. Ljubetić, A. Kalinić, J. Košćina, M. Kvarantan, B. Nižetić, M. Pogorelić, D. Razmilić, M. Roje i B. Tomić. U Nadzorni odbor izabrani su: J. Barić, J. Katunarić, P. Trumbić. U Sud časti su ušli: Š. Koceić, B. Ozretić i S. Zagorac. Sjedište Udruge nalazilo se kod tvrtke Brodospas – Split, na adresi Obala Lazareta 1, a dana 14. svibnja 1976. godine odobreno je djelovanje Udruge i upis u Registar udruženja građana.

U desetogodišnjem razdoblju od 1976. – 1986. godine Udruga se bavila organizaciji primarnih aktivnosti, kao što su redovito organiziranje godišnjih i izbornih skupština, suradnja s pomorskim školstvom, upisivanjem novih članova, izdavanjem članskih iskaznica, te organiziranjem stručnih predavanja. U spomenutom razdoblju dužnost predsjednika Udruge vršili su Nikola Dadić u dva navrata i jednom Boris Ozretić. Tajnici su bili Martin Pogorelić i Ivan Werner, a blagajnici Bruno Matošić i Zvonko Vlajčević, svi pomorski strojari I. klase.

Dana, 17. prosinca 1985. godine Na Izbornoj skupštini izabrano je novo rukovodstvo Udruge. Na prvoj sjednici Izvršnog odbora za novog predsjednika Udruge izabran je Gordan Krstulović, za potpredsjednike Ivica Jelača i Ivo Matijavić, za tajnika Ivan Werner, a za blagajnika Zvonko Vlajčević, svi pomorski strojari I. klase. Dana 9. siječnja 1986. godine na osnovu zakonskih odredbi, Udruga vrši izmjenu u statutu i preregistraciju, te i dalje nastavlja uspješno djelovanje s već prije spomenutim aktivnostima.

Usprkos svim teškoćama naša Udruga od svog osnivanja pa nadalje vrlo je aktivna u svom djelovanju, a sve na dobrobit i propagiranje našeg specifičnog znanja. Između ostaloga, na inicijativu Žarka Šoše, Udruga započinje s izdavanjem svog glasila “Ukorak s vremenom” koje je kasnije pod vodstvom njegovog glavnog urednika Žarka Šoše iz svojih skromnih početaka preraslo u izvrstan i traženi pomorski stručni časopis, jedini takve vrste Hrvatskoj.

Isto tako Udruga započinje s organiziranjem tečajeva za ispite zvanja Pomorski strojar i Pomorski strojar I. klase. Daje se poticaj i pomaže u organizaciji izdavanja stručnih knjiga svojih članova. Pravovremeno se upozorava pomorsko školstvo u Splitu na zahtjeve Međunarodne pomorske organizacije (IMO) pri primjeni STCW (International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers) konvencije.

Ponovo dolazi do izmjene zakonskih propisa o udruženjima građana, pa je dana 11. prosinca 1997. godine održana Izvanredna godišnja skupština u velikoj dvorani Jadroplova. Na toj Skupštini donesena je odluka o izmjeni naziva u “Udruga pomorskih strojara – Split”, te je usklađen Statut udruge prema zakonskim izmjenama. Za predsjednika Udruge po treći puta je izabran Gordan Krstulović, dipl. ing., pom. str. I. kl., a za tajnika Nikola Dadić ing., pom. str. I. kl. Za rizničara je izabran Zvonimir Vlajčević, ing., pom. str. I. kl. U Izvršni odbor izabrani su: Predsjednik Mladen Paro, dopredsjednik Veljko Brajčić, te članovi: Marko Bakotić, Vicko Batinica, Branko Berlan, Ratko Božić, Nikola Dadić, Ivica Jelača, Toma Gvozdanović, Zdravko Kaliterna, Dobroslav Meštrović, Ante Mrvica, Dr. Marijo Oršulić, Žarko Šošo, Drago Šošo, Drago Tudić, Igor Treselj, Zvonimir Vlajčević i Ivan Werener. Naknadno je 8. siječnja u Izvršni odbor kooptiran i Boris Abramov. U Nadzorni odbor izabrani su: Zoran Duplančić, Job Kašić i Ivan Lerotić.  U Sud časti izabrani su: Bruno Matošić, Oskar Magazinović i Zvonko Rabadan. 

Najveća prepreka još uspješnijem djelovanju Udruge bio je nedostatak prostora u kojem bi tajništvo Udruge moglo djelovati. Usprkos našim neprestanim traženjima, čelnici gradske uprave na naše molbe su se oglušivali. Tek zahvaljujući pomorskoj tvrtki Jadroplov, 1999. godine konačno su nam stavljene na raspolaganje prostorije na današnjoj adresi na Dražancu 3A. Dana 7. prosinca 1999. godine na putničkom brodu ” Dubrovnik” u vlasništvu Jadrolinije održana je Skupština u Gradskoj luci. Prema Statutu izabrana su nova tijela Udruge.

U razdoblju od 1999.-2001. godine Udruga je bila dosta aktivna. Redoviti sastanci Udruge održavali su se svakog prvog utorka u mjesecu, a ponekad i dva puta mjesečno u prostorijama tvrtki Brodospas d.o.o. i Plovput d.o.o. Sastancima prisustvuje većina članova Izvršnog i Nadzornog odbora. Članstvo Udruge je u stalnom porastu, tako da se broj članova povećao na oko 400 članova. Oformljena je knjižnica koja se nalazi u tajništvu Udruge na adresi Dražanac 3A. Knjižnica se redovito posjećuje, te se stručne knjige koriste od strane članova Udruge i studenata. U dva navrata organizirali smo rasprave po pitanju školovanja pomoraca prema STCW konvenciji koja stupa na snagu 1. siječnja 2002. godine.  Još otprije smo shvatili i uvidjeli da školovanje pomoraca u Splitu neće biti spremno za zahtjeve konvencije, te smo nastojali upozoriti na skoro stupanje na snagu, odnosno da način školovanja kvalificiranih pomoraca bude u skladu s međunarodnom konvencijom i suvremenim školovanjem pomoraca. Ukazivali smo na potrebnu opremu i kadar. Školama smo nudili suradnju koja je slabo prihvaćena.  Uspostavili smo suradnju s poznatim proizvođačem brodskih motora M.A.N. – B. & W., te zajedno organizirali predavanje na FESB-u u Splitu. Dana 4. prosinca 2001. godine održana Redovna godišnja i Izborna skupština.  Za predsjednika Udruge izabran je ponovo Gordan Krstulović. U Izvršni odbor izabrani su: Boris Abramov, Marko Bakotić, N. Berković, Branko Berlan, Veljko Brajčić, Toma Gvozdanović, Ivica Jelača, Ante Mrvica,  Neven Radovniković,  Žarko Šošo, Tonko Tomić i Igor Treselj. U Nadzorni odbor izabrani su: Zoran Duplančić, Ante Petković i Stanko Trumbić.  U Sud časti izabrani su: Vjekoslav Lelanović, Lavoslav Burić i Ivo Trumbić. 

Svojim znanjima i iskustvom zdušno smo pomogli grupi pomorskih kapetana u Splitu kada su poželjeli osnovati svoju udrugu. Treba istaknuti da je Udruga pomorski strojara – Split kao jedna od najstarijih stručnih udruga u Hrvatskoj, svojim postojanjem i djelovanjem doprinijela da se pomorska tradicija u ovom gradu započeta početkom prošlog stoljeća, tj. završetkom ere jedrenjaka i prelaskom na parne brodove i kasnije na motorne, održi sve danas. Prilike u pomorstvu su se promijenile, izrastaju profili novih pomorskih stručnjaka, svestrano obrazovanih i sklonih novim trendovima, odgovornost i opterećenost poslom sve više jača. Naše djelovanje u promociji brodostrojarske struke i pomorstva općenito nikada nećemo prestati gajiti dok bude postojala naša Udruga. Da bi na neki način oživili i organizirali pomorski život i okupljanje pomorskog časničkog kadra u Splitu, na našu inicijativu s Udrugom pomorskih kapetana Split organizirali smo domjenak za Sv. Nikolu, zaštitnika pomoraca. Domjenak je u potpunosti uspio i bio iznad očekivanja.

Glavni cilj naše Udruge pomorskih strojara – Split u razdoblju od 2001.-2009. godine bilo je unaprjeđivanje brodostrojarske struke koja je u svijetu veoma tražena. Tako smo u tome razdoblju željeli unaprijediti status pomoraca, a posebno pomorskih strojara. Potvrda da smo bili na dobrom putu je upravo to što smo prije 10-ak godina zagovarali školovanje pomorskih strojara na način kako se to sada počelo događati. Svakim danom naša knjižnica je povećavala  broj knjiga, a u naše prostorije su doneseni uređaji, naprave i strojarski rekviziti koji su izloženi na policama. Broj članova je oko 400, bilo da se radi o stalnim ili “podupirućim” članovima. Najviše vremena trošili smo na izdavanje našeg glasnika “U korak s vremenom”. Zadatak nam je bio da ga održimo i da svaki broj bude još bolji i kvalitetniji. S obzirom na potražnju i pohvale koje dobivamo sa strane vrlo smo ponosni na naš glasnik koji s pravom nosi ime “U korak s vremenom”. Glasnik izlazi dva puta godišnje na dva važna datuma ovoga grada i to za blagdan Sv. Duje i Sv. Nikole. Svake godine uoči blagdana Sv. Nikole organiziramo domjenak. Sudjelovali smo u raspravama na sastancima Ministarstva mora, prometa i  infrastrukture, a sve u svezi nadopune Pravilnika o zvanjima i svjedodžbama o osposobljenosti pomoraca. Dana 17. prosinca 2009. godine održana Izborna godišnja skupština.  Za predsjednika Udruge izabran je Ivica Jelača. U Izvršni odbor izabrani su: Boris Abramov, Branko Berlan, Veljko Brajčić, Joško Dvornik, Srđan Dvornik, Tonći Gazde, Toma Gvozdanović, Ivan Komar, Gordan Krstulović, Frane Martinić, Ante Mrvica, Marijo Oršulić, Mladen Paro, Ante Petković, Neven Radovniković, Damir Sindik, Tonko Tomić, Zvonimir Vlajčević i Dušan Vukojević. U Nadzorni odbor izabrani su: Lavoslav Burić, Čedomir Mršić i Stanko Trumbić.  U Sud časti izabrani su: Zlatko Bilić, Vjekoslav Lelanović i Ivo Trumbić. 

Aktivnosti Udruge pomorskih strojara – Split u razdoblju od 2009. – 2011. godine odvijale su se u skladu sa statutom, zahvaljujući vrijednim članovima, a posebno “podupirućim” članovima. Preko našeg glasnika održavana je veza sa strukom i članstvom kojeg je glavni urednik Boris Abramov oplemenjivao zanimljivostima iz svijeta pomorstva. U ovom razdoblju vrijedno je spomenuti da smo časopis “U korak s vremenom” uvrstili na našu internetsku web stranicu (www.upss.hr) zahvaljujući vrijednom Tomi Gvozdanoviću. Svaki broj časopisa se štampao u 800 primjeraka i dijelio besplatno članovima, brodarima i pomorskim institucijama. U organizaciji Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, te u suorganizaciji Hrvatskog hidrografskog instituta bili smo uvršteni u program obilježavanja Europskog dana pomorstva koje je održano 20. svibnja 2011. godine u Dioklecijanovim podrumima u Splitu. Nastavili smo aktivno sudjelovati u raspravama o alternativnom školovanju pomoraca koje je vodilo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. u suradnji Udruge i FESB-a , naš podupirući član Mirko Grljušić, viši predavač, održao je predavanje na temu: “Razvoj brodskih pogonskih postrojenja” koje je bilo veoma dobro posjećeno.  Dana 5. prosinca 2011. godine održana Izborna godišnja skupština.  Za predsjednika Udruge po drugi put na mandat od dvije godine izabran je Ivica Jelača. U Izvršni odbor izabrani su: Boris Abramov, Branko Berlan, Joško Dvornik, Srđan Dvornik, Tonći Gazde, Toma Gvozdanović, Ivan Komar, Gordan Krstulović, Frane Martinić, Ante Mrvica, Marijo Oršulić, Mladen Paro, Ante Petković, Neven Radovniković, Damir Sindik, Tonko Tomić, Zvonimir Vlajčević i Dušan Vukojević. U Nadzorni odbor izabrani su: Lavoslav Burić, Čedomir Mršić i Đorđe Dobrota.  U Sud časti izabrani su: Vjekoslav Lelanović, Zlatko Bilić i Branko Lalić. 

U razdoblju od 2011. – 2013. godine i dalje smo nastavili s izdavanjem našeg časopisa “U korak s vremenom”, a najviše zahvaljujući glavnom uredniku časopisa Borisu Abramovu i hvalevrijednim autorima članaka koji pišu volonterski. Toma Gvozdanović uspješno je uređivao internetske stranice. Dana 5. prosinca 2013. godine održana Izborna skupština.  Za predsjednika Udruge po treći put je izabran Ivica Jelača. U Izvršni odbor izabrani su: Boris Abramov, Branko Berlan, Zlatko Bilić, Joško Dvornik, Srđan Dvornik, Tonći Gazde, Toma Gvozdanović, Ivan Komar, Gordan Krstulović, Frane Martinić, Ante Mrvica, Marijo Oršulić, Mladen Paro, Ante Petković, Neven Radovniković, Damir Sindik, Tonko Tomić, Zvonimir Vlajčević i Dušan Vukojević. U Nadzorni odbor izabrani su: Lavoslav Burić, Čedomir Mršić i Đorđe Dobrota.  U Sud časti izabrani su: Vjekoslav Lelanović, Vinko Zanki i Branko Lalić. 

Zbog novog Zakona o Udrugama koje je usvojio Hrvatski sabor sazvana je Izvanredna skupština Udruge pomorskih strojara – Split jer je postojeći Statut Udruge trebalo uskladiti s novim odredbama, odnosno donijeti novi Statut Udruge. Izvanredna  skupština održana je dana 25. rujna 2015. godine u prostorijama doma Hrvatske vojske, Poljudsko šetalište 1 u Splitu.  Za predsjednika Udruge po četvrti put je izabran Ivica Jelača. U Upravni odbor (ranije Izvršni odbor) izabrani su: Predsjednik Gordan Krstulović, te članovi: Boris Abramov,  Tonći Gazde, Toma Gvozdanović, Ivan Komar, Frane Martinić, Ante Mrvica, Mladen Paro, Ante Petković, Neven Radovniković, Damir Sindik,  Zvonimir Vlajčević i Dušan Vukojević. U Nadzorni odbor izabrani su: Lavoslav Burić, Đorđe Dobrota i Kolja Marković.  

Izborna skupštine Udruge pomorskih strojara – Split održana je dana 5. prosinca 2017. u prostorijama doma Hrvatske vojske, Poljudsko šetalište 1 u Splitu. Za predsjednika Udruge izabran je Frane Martinić. Dušan Vukojević izabran je za potpredsjednika Udruge.  U Upravni odbor izabrani su: Predsjednik Kolja Marković, te članovi: Boris Abramov,  Zlatko Bilić, Tonći Gazde, Toma Gvozdanović, Ivica Jelača, Gordan Krstulović, Tihan Konda, Ante Mrvica, Neven Radovniković, Željko Samardžija i Goran Seferović. U Nadzorni odbor izabrani su: Predsjednik Luka Borčić, te članovi: Đorđe Dobrota i Ante Silić.  

Tijekom 2020. godine na Pomorskog fakultetu u Splitu, Udruga pomorskih strojara i Pomorski fakultet u Splitu za stručnu javnost, studente i nastavnike organizirali su dva stručna predavanje. Prvo predavanje  na naslovnu temu „Sustav plinskog goriva na motorima Wärtsilä 50DF“ održao je upravitelj stroja Neven Radovniković. Drugo predavanje održao je kapetan korvete Tino Sumić na temu „Brodski pomoćni sustavi“. Nažalost zbog pandemije corona virusa (COVID-19) po cijelom svijetu bili smo primorani nastaviti rad Udruge bez održavanja sastanaka UO od ožujka 2020. godine pa sve do listopada 2021. godine. Iza nas je teško razdoblje koje se odrazilo na svjetsku ekonomiju, živote pomoraca i njihovih obitelji, ali je usporilo i rad u Udruzi, pa su određene aktivnosti bile zamrznute ili usporene, a prostorije Udruge bile zatvorene gotovo 18 mjeseci. Polako pokušavamo normalizirati rad, ali situacija koronom i dalje nije pod kontrolom, pa se pridržavamo preporučenih mjera. Prostorije su ponovo otvorene za sve članove, ali je potrebno pridržavati se preporuka. S glavnim tajnikom „Sindikata Pomoraca Hrvatske – SPH“ Nevenom Melvanom nastavljena je suradnje i potpisan je Ugovor za objavu članaka Udruge pomorskih strojara u glasilu sindikata pomoraca „Pomorskom vjesniku“ za 2020. i 2021. godinu. Nastavljena je suradnja sa svim sadašnjim podupirućim članovima Udruge (Brodospas, Globtik Express Agency, Hrvatski registar brodova, Jadroplov, Krilo shipping company, Plovput, Pomorski fakultet u Splitu, Zorovic Maritime Services), a dogovorene je i nova suradnja s agencijom za ukrcaj pomoraca Bernhard Schulte Shipmanagement s uredom u Splitu. Dogovorena je i realizirana nabava svečanih svilenih kravata sa zaštićenim logom Udruge. Na sastanku Upravnog odbora Udruge pomorskih strojara – Split održanom dana 6. listopada 2021. u prostorijama Udruge na adresi Dražanac 3A u Splitu, a prisustvovalo je 10 od 13 članova UO, donesena odluka da se 250 kravata podjele redovnim, počasnim, podupirućim i zaslužnim članovima, te podupirućim tvrtkama i ustanovama.   Zbog smrti Borisa Abramova, Udruga pomorskih strojara – Split izgubila je vrijednog urednika našeg časopisa „Ukorak s vremenom“. Časopis br. 64 je izašao i nastavljen je kontinuitet već 34. godinu zaredom, ali je izdavanje ovog zadnjeg broja bilo puno teže bez Borisa.

Odlukom članova Upravnog odbora Udruge pomorskih strojara Split, a na vlastiti zahtjev dosadašnji predsjednik Upravnog odbora gosp. Kolja Marković razriješen je dužnosti predsjednika i člana Upravnog odbora. Na prijedlog Upravnog odbora za novog člana i predsjednika Upravnog odbora kooptiran je Frano Perišić. Odlukom predsjednika Udruge, prema Statutu Udruge pomorskih strojara Split, članak 19, dana 8. veljače 2021. zbog smrti član Upravnog odbora Ante Mrvice za novog člana Upravnog odbora kooptiran je potpredsjednik Udruge Dušan Vukojević, a dana 26. svibnja 2021., zbog smrti član Upravnog odbora Borisa Abramova za novog člana Upravnog odbora kooptiran je Frane Nićeno.

Od posljednje Izborne skupštine održane 5. prosinca 2017. godine prošlo je više od 4 godine, a do danas u prostorijama Udruge i na Pomorskom fakultetu u Splitu ukupno su održana 28 sastanka. Na sastancima je ukupno bilo prisutno 325 članova, što daje prosjek od 11 prisutnih članova po sastanku. Sastancima je prisustvovalo 40 kolega, a najaktivniji po prisustvu su bili kolege Krolo i Krstulović. Oni su bili prisutni 27 puta od 28 održanih sastanaka). Od posljednje Redovne skupštine održane 5. prosinca 2019. godine  prošlo je više od dvije godine na kojoj je novi statut Udruge pomorskih strojara – Split usklađen prema zakonu Republike Hrvatske Statut Udruge postavljen je na web stranicu (upss.hr), a original se nalazi u prostorijama Udruge. Na prijedlog bivšeg predsjednika Udruge i sadašnjeg člana UO Ivice Jelače krenulo se u proceduru zaštite logotipa Udruge. Na zahtjev Udruge pomorskih strojara – Split državni zavod za intelektualno vlasništvo donio je rješenje 3. ožujka 2020. godine o registraciji žiga (loga) Udruge na period od 10 godina. Žig je upisan u registar Zavoda žigova za razrede 39, 41, 42 prema Međunarodnoj klasifikaciji proizvoda i usluga.

Izborna skupštine Udruge pomorskih strojara – Split održana je dana 15. prosinca 2021. na Pomorskom fakultetu u Splitu, Ruđera Boškovića 37.  Za predsjednika Udruge po drugi put je izabran Frane Martinić, a Dušan Vukojević za potpredsjednika Udruge.  U Upravni odbor izabrani su: Predsjednik UO Frane Perišić, te članovi: Tonći Gazde, Toma Gvozdanović, Ivica Jelača, Tihan Konda, Gordan Krstulović, Frane Martinić, Frane Nićeno, Ante Petković, Neven Radovniković, Željko Samardžija, Goran Seferović i Dušan Vukojević. U Nadzorni odbor izabrani su: Predsjednik Špiro Naranča, te članovi: Dinko Poduje i Ante Silić. Prema Statutu UPSS, članak 10, a na prijedlog predsjednika Udruge, Upravni odbor donio je odluku da se za počasnog člana predloži Damir Roje, za podupirućeg člana da se predloži Neven Melvan, te za zaslužne članove da se predlože Zlatko Bilić, Ivica Jelača, Ivan Krolo i Vjekoslav Lelanović. Svi predloženi jednoglasno su izabrani na Skupštini.

Iza nas je teško razdoblje pandemije corona virusa (COVID-19) koje se odrazilo na živote pomoraca i njihovih obitelji, ali je usporilo i rad u Udruzi, pa je za  određene aktivnosti trebalo više vremena nego u vrijeme prije pandemije. Nažalost prekinuli smo sa stručnim predavanjima na Pomorskom fakultetu u Splitu, zadnje je održano početkom 2020. Ali ploviti se mora, rad je normaliziran, a prostorije Udruge ponovo su otvorene za sve članove. Najavljujem stručno predavanje sredinom ovog mjeseca na Pomorskom fakultetu u Splitu za  studente i sve zainteresirane na temu: „Odvajanje otpada na brodovima“. U suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom izdali smo brošuru s naslovom „Odvajanje otpada na brodovima“ u kojoj se mogu naći osnovi podatci o ovoj temi. Nastavljena je dosadašnja suradnja s podupirućim tvrtkama i ustanovama, a to su: Bernhard Schulte Shipmanagement iz Splita, Globtik Express Agency iz Splita, Hrvatski registar brodova iz Splita, Jadroplov iz Splita, Krilo Shipping Company iz Krila Jesenica, Plovput iz Splita, Pomorski fakultet u Splitu, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, Sindikat pomoraca Hrvatske i Zorović Maritime Services iz Rijeke. Poslali smo dopise brojnim firmama (oko 30)  vezanima za brodarstvo, brodogradnju i pomorstvo, ali smo pozitivan odgovor dobili samo od tvrtke LNG Hrvatska iz Zagreba i Hrvatskog hidrografskog zavoda iz Splita, koji su prepoznali vrijednosti našeg rada i djelovanja. Sa Sindikatom Pomoraca Hrvatske potpisan Ugovor za objavu članaka Udruge pomorskih strojara u glasilu sindikata „Pomorskom vjesniku“ za 2022. godinu. Tijekom 2022. godine članovi Udruge sudjelovali su u radu 7. Kongresa SPH, bili su na proslavi 20. godina osnutka Udruge pomorskih kapetana u Splitu, sudjelovali su na Cruise seminaru održanom u Splitu, bili prisutni na proslavi 70-godišnjice radio emisije „Pomorska večer“, te sudjelovali u radu Središnjeg odbora SPH. S predstavnikom DNV-a (koji provodi istraživanje za potrebe Međunarodne federacije transportnih radnika) obavljen je intervju video linkom na temu zdravlja pomoraca, te potrebom za dodatnom edukacijom pomoraca vezanom za upotrebu novih alternativnih goriva u brodarstvu kao što su ukapljeni prirodni plin, ukapljeni naftni plin, metanol, amonijak, vodik, itd. Plan Međunarodne federacije transportnih radnika je u sljedećih godina ulagati na edukaciju mladih, ali i postojećih pomoraca. Primijećeno je da u zadnjih 10-ak godina kvaliteta pomoraca u smislu znanja i prakse iz struke znatno opada. Učenici i studenti pomorskih škola i fakulteta dolaze sa skoro nikakvim predznanjem o uređajima i postrojenjima s kojima će se susretati tijekom svoje cijele karijere. Od 2019. do 2050. dodatnu edukaciju bi trebalo proći oko 800000 pomoraca. Tijekom 2022. godine u prostorijama Udruge ukupno je održano 6 sastanaka Upravnog odbora. Na sastancima su ukupno prisustvovala 71 člana, što daje prosjek od 11 prisutnih članova po sastanku.  Znamo da više od polovine članova UO još uvijek plovi ili često putuje radi posla, može se zaključiti da je rad u Udruzi ipak bio aktivan. Dana 21. prosinca 2022. na Pomorskog fakultetu u Splitu, Udruga pomorskih strojara i Pomorski fakultet u Splitu za stručnu javnost, studente i nastavnike organizirali su stručno predavanje na naslovnu temu „Odvajanje otpada na brodovima“. Predavanje je održao je Predsjednik Udruge Frane Martinić.

Zbog odlaska na brod u svojstvu asistenta stroja dosadašnji tajnik Duje Ćubelić na vlastiti zahtjev podnosi ostavku na mjesto tajnika prema Statutu Članak 19. Stavak 2. Duje Ćubelić razriješen je dužnosti tajnika prema Statutu Članak 27 Stavak 2 na sastanku UO dana 20. srpnja 2023. Predsjednik Udruge Frane Martinić predlaže Anđelu Matendu za novu tajnicu što je UO jednoglasno prihvatio. Tajnica Anđela Matenda dana 1. srpnja 2023. stupila je na novu dužnost.

2023. godine slavimo 90. godina Udruge pomorskih strojara – Split i jednina smo brodostrojarska udruga koja još uvijek funkcionira i djeluje u Republici Hrvatskoj. Sredinom tridesetih godina prošlog stoljeća tada već brojni pomorski strojari u Splitu osjetili su potrebu za udruživanjem, pa su već 1933. godine osnovali udrugu. Teško razdoblje pandemije corona virusa je iza nas, rad udruge je normaliziran, a naše kolege strojari i brodostrojari nisu mirovali nego su strpljivo radili na razvoju novih strojeva i uređaja za eksploataciju u pomorstvu. Razvoj novih tehnologija omogućio je gradnju brodskih motora pognojenih plinskim gorivom (ukapljeni prirodni plin i ukapljeni naftni plin), metanolom, vodikom, bio gorivom, amonijakom. Razvojem tehnike još uvijek susrećemo upotrebu moderne parno-turbinske i plinske godine smo proslavili 90. godina Udruge pomorskih strojara – Split i jednina smo brodostrojarska udruga koja još uvijek funkcionira i djeluje u Republici Hrvatskoj. Sredinom tridesetih godina prošlog stoljeća tada već brojni pomorski strojari u Splitu osjetili su potrebu za udruživanjem, pa su već 1933. godine osnovali udrugu. Teško razdoblje pandemije corona virusa je iza nas, rad udruge je normaliziran, a naše kolege strojari i brodostrojari nisu mirovali nego su strpljivo radili na razvoju novih strojeva i uređaja za eksploataciju u pomorstvu. Razvoj novih tehnologija omogućio je gradnju brodskih motora pognojenih plinskim gorivom (ukapljeni prirodni plin i ukapljeni naftni plin), metanolom, vodikom, bio gorivom, amonijakom. Razvojem tehnike još uvijek susrećemo upotrebu moderne parno-turbinske i plinske propulzije, ali je prisutan i jak razvoj uređaja sa što manjom emisijom štetnih plinova, a tu podrazumijevamo upotrebu baterija, gorivnih članaka i modernih jedara na različitim brodovima. Danas nova generacija pomorskih strojara ostvaruje svoju egzistenciju, a time i svojih obitelji, samo ako su stručni i u korak s vremenom, pa je tako Udruga pomorskih strojara – Split organizirala za pomorske strojare, stručnu javnost, studente i nastavnike stručno predavanje na Pomorskom fakultetu u Splitu. Predavač je bio upravitelj stroja, na brodu „LNG Hrvatska“, Neven Radovniković, pom. st. I. klase na temu „Sustav uplinjavanja ukapljenog prirodnog plina na plovnoj jedinici za skladištenje i uplinjavanje“. Udruga je bila aktivna tijekom 2023. te je nastavljena dosadašnja suradnja s podupirućim tvrtkama i ustanovama, a to su: BSM – Split, Globtik Express Agency – Split, Hrvatski hidrografski zavod – Split, Hrvatski pomorski muzej – Split, Hrvatski registar brodova – Split, Jadroplov – Split, Krilo Shipping Company – Krilo Jesenice, LNG Hrvatska – Zagreb, Plovput – Split, Pomorski fakultet u Splitu, FESB, Sindikat pomoraca Hrvatske, Splitsko-dalmatinska županija i Zorović Maritime Services – Rijeka. Poslali smo dopise brojnim firmama vezanima za pomorstvo i dobili pozitivan odgovor od tvrtki Brodsko upravljanje, Global Offshore Engineering, Golar Viking Management, Pasat i SSM iz Split, koje su prepoznali vrijednosti našeg rada i djelovanja. Sa Sindikatom Pomoraca Hrvatske potpisan Ugovor za objavu članaka Udruge pomorskih strojara u glasilu sindikata „Pomorskom vjesniku“ za 2023. godinu. Tijekom 2023. godine članovi Udruge sudjelovali na okruglom stolu „Žene u pomorstvu“ na Pomorskom fakultetu u Splitu, bili smo na predstavljanju knjige kataloga „U korican stare matrikule“ u Hrvatskom pomorskom muzeju u Splitu, bili smo na Danu karijera 2023. na Pomorskom fakultetu u Splitu, sudjelovali u radu 3. i 4. sjednice SO SPH, sudjelovali na konferenciji „Žene i more“ na Pomorskom fakultetu u Split, bili prisutni na dodjeli 59. Plave vrpce vjesnika u Opatiji te na polaganju vijenca u počast svim pomorcima koji više nisu s nama na Katalinića brigu u Splitu. U prostorijama udruge tijekom 2023. godine ukupno je održano 9 sastanaka Upravnog odbora. Na sastancima su ukupno prisustvovala 109 člana, što daje prosjek od 13 prisutnih članova po sastanku. Znamo da više od polovine članova UO još uvijek plovi ili često putuje radi posla, može se zaključiti da je rad u Udruzi ipak bio aktivan. Sastancima su prisustvovala 24 različita člana udruge.propulzije, ali je prisutan i jak razvoj uređaja sa što manjom emisijom štetnih plinova, a tu podrazumijevamo upotrebu baterija, gorivnih članaka i modernih jedara na različitim brodovima. Danas nova generacija pomorskih strojara ostvaruje svoju egzistenciju, a time i svojih obitelji, samo ako su stručni i u korak s vremenom, pa je tako Udruga pomorskih strojara – Split organizirala za pomorske strojare, stručnu javnost, studente i nastavnike stručno predavanje na Pomorskom fakultetu u Splitu. Predavač je bio upravitelj stroja, na brodu „LNG Hrvatska“, Neven Radovniković, pom. st. I. klase na temu „Sustav uplinjavanja ukapljenog prirodnog plina na plovnoj jedinici za skladištenje i uplinjavanje“. Udruga je bila aktivna tijekom 2023. te je nastavljena dosadašnja suradnja s podupirućim tvrtkama i ustanovama, a to su: BSM – Split, Globtik Express Agency – Split, Hrvatski hidrografski zavod – Split, Hrvatski pomorski muzej – Split, Hrvatski registar brodova – Split, Jadroplov – Split, Krilo Shipping Company – Krilo Jesenice, LNG Hrvatska – Zagreb, Plovput – Split, Pomorski fakultet u Splitu, FESB, Sindikat pomoraca Hrvatske, Splitsko-dalmatinska županija i Zorović Maritime Services – Rijeka. Poslali smo dopise brojnim firmama vezanima za pomorstvo i dobili pozitivan odgovor od tvrtki Brodsko upravljanje, Global Offshore Engineering, Golar Viking Management, Pasat i SSM iz Split, koje su prepoznali vrijednosti našeg rada i djelovanja. Sa Sindikatom Pomoraca Hrvatske potpisan Ugovor za objavu članaka Udruge pomorskih strojara u glasilu sindikata „Pomorskom vjesniku“ za 2023. godinu. Tijekom 2023. godine članovi Udruge sudjelovali na okruglom stolu „Žene u pomorstvu“ na Pomorskom fakultetu u Splitu, bili smo na predstavljanju knjige kataloga „U korican stare matrikule“ u Hrvatskom pomorskom muzeju u Splitu, bili smo na Danu karijera 2023. na Pomorskom fakultetu u Splitu, sudjelovali u radu 3. i 4. sjednice SO SPH, sudjelovali na konferenciji „Žene i more“ na Pomorskom fakultetu u Split, bili prisutni na dodjeli 59. Plave vrpce vjesnika u Opatiji te na polaganju vijenca u počast svim pomorcima koji više nisu s nama na Katalinića brigu u Splitu. U prostorijama udruge tijekom 2023. godine ukupno je održano 9 sastanaka Upravnog odbora. Na sastancima su ukupno prisustvovala 109 člana, što daje prosjek od 13 prisutnih članova po sastanku. Znamo da više od polovine članova UO još uvijek plovi ili često putuje radi posla, može se zaključiti da je rad u Udruzi ipak bio aktivan. Sastancima su prisustvovala 24 različita člana udruge.

Predsjednik Udruge pomorskih strojara – Split, Frane Martinić, obranio je dana 29. rujna 2023. godine doktorski rad (disertaciju) pod naslovom ”Primjena gorivnih članaka s krutim oksidom u brodskim energetskim sustavima” na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu i time ispunio sve zakonom propisane uvjete za stjecanje akademskog stupnja Doktor znanosti iz znanstvenog područja tehničke znanosti, znanstveno polje strojarstvo, grana brodsko strojarstvo. U doktorskoj disertaciji istraženo je i analizirano brodsko parnoturbinsko postrojenje s ugrađenim postrojenjem za uplinjavanje na brodu za prijevoz ukapljenog prirodnog plina. Provedena je energijska i eksergijska analiza brodskog parnoturbinskog postrojenja tijekom procesa uplinjavanja na plutajućem plinskom iskrcajnom terminalu. Istraživanje u sklopu doktorske disertacije obavljeno je na nekoliko različitih plutajućih plinskih terminala, a rezultati su praćeni tijekom iskrcaja od početka 2014. do kraja 2020. godine. Kod procesa uplinjavanja, morska, slatka ili destilirana voda koristi se kao izvor topline i prolazi kroz visokotlačni isparivač prirodnog plina, u kojem ukapljeni prirodni plin prelazi u plinovito stanje. Predložen je i proračunan hibridni energijski sustav s gorivnim člankom s krutim oksidom koji se sastoPredsjednik Udruge pomorskih strojara – Split, Frane Martinić, obranio je dana 29. rujna 2023. godine doktorski rad (disertaciju) pod naslovom ”Primjena gorivnih članaka s krutim oksidom u brodskim energetskim sustavima” na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu i time ispunio sve zakonom propisane uvjete za stjecanje akademskog stupnja Doktor znanosti iz znanstvenog područja tehničke znanosti, znanstveno polje strojarstvo, grana brodsko strojarstvo. U doktorskoj disertaciji istraženo je i analizirano brodsko parnoturbinsko postrojenje s ugrađenim postrojenjem za uplinjavanje na brodu za prijevoz ukapljenog prirodnog plina. Provedena je energijska i eksergijska analiza brodskog parnoturbinskog postrojenja tijekom procesa uplinjavanja na plutajućem plinskom iskrcajnom terminalu. Istraživanje u sklopu doktorske disertacije obavljeno je na nekoliko različitih plutajućih plinskih terminala, a rezultati su praćeni tijekom iskrcaja od početka 2014. do kraja 2020. godine. Kod procesa uplinjavanja, morska, slatka ili destilirana voda koristi se kao izvor topline i prolazi kroz visokotlačni isparivač prirodnog plina, u kojem ukapljeni prirodni plin prelazi u plinovito stanje. Predložen je i proračunan hibridni energijski sustav s gorivnim člankom s krutim oksidom koji se sastoji iz dva dijela. Glavna je komponenta prvog dijela sklop gorivnog članka s krutim oksidom, a glavna komponenta drugog dijela je generator pare. Predloženi hibridni energijski sustav imao bi primjenu u pogledu smanjenja emisije štetnih ispušnih plinova te u pogledu povećanja ekonomičnosti i učinkovitosti. Identificirani su utjecajni parametri na ekonomičnost primjene sustava (promjena cijene goriva, cijena uređaja, promjena propisa o dozvoljenim emisijama štetnih ispušnih plinova…) i obavljena analiza osjetljivosti na promjene tih ulaznih parametara.ji iz dva dijela. Glavna je komponenta prvog dijela sklop gorivnog članka s krutim oksidom, a glavna komponenta drugog dijela je generator pare. Predloženi hibridni energijski sustav imao bi primjenu u pogledu smanjenja emisije štetnih ispušnih plinova te u pogledu povećanja ekonomičnosti i učinkovitosti. Identificirani su utjecajni parametri na ekonomičnost primjene sustava (promjena cijene goriva, cijena koštanja uređaja, promjena propisa o dozvoljenim emisijama štetnih ispušnih plinova…) i obavljena analiza osjetljivosti na promjene tih ulaznih parametara.

Svečana skupštine Udruge pomorskih strojara – Split održana je dana 5. prosinca 2023. u prostorijama Doma Hrvatske vojske – Lora, Poljudsko šetalište 1 u Splitu. Na sastanku Upravnog odbora Udruge pomorskih strojara – Split održanog 23. studenog 2023. godine, donesena je odluka da se kapetan duge plovidbe Mario Babić i dipl. ing. strojarstva Igor Vidović predlože za Počasnim članom, Isto tako na prijedlog člana Upravnog odbora UPSS gospodina Gordana Krstulovića donesena je odluka da se za Podupirućeg člana udruge predloži Ljerka Leleanović, supruga pokojnog Zaslužnog člana Vjekoslava Lelanovića, pom. st. I. klase. Svi predloženi jednoglasno su izabrani na Svečanoj skupštini.